środa, 28 listopada 2012

Moskiewski dzień świstaka, czyli to, co chciałabym zobaczyć i mam nadzieję, że tak się stanie część 1 - PLAC CZERWONY

Zdjęcie wykonane od strony GUM

Я шагаю по Москве w wykonaniu Eduarda Hila

wersja Lolity

Plac Czerwony o długości 330 m i szerokości 70 m- jeden z symboli Moskwy, miejsce honorowego spoczynku wodza rewolucji Włodzimierza Ilicza Lenina, teren, na którym wzniesiono jedne z najpiękniejszych cerkwi Rosji, znana szczególnie z wielu pocztówek cerkiew Василия Блаженного.
W czasie majowego pobytu w Moskwie nie mogłam zwiedzić tego niezwykłego obiektu, na czas świąt majowych i między nimi Plac Czerwony jest zamknięty dla zwiedzających, o czym niestety dowiedziałam się od stojącego blisko zamkniętej bramy milicjanta. Żadna informacja nie była wywieszona w dostępnym i widocznym miejscu i wielu turystów próbowało siłom i sprawnościom fizycznom sforsować przeszkodę w postaci ogrodzenia. Mam nadzieję, że w czasie pobytu od 30 kwietnia do 10 maja 2013 chociaż w jeden dzień będzie udostępniony dla turystów.

HISTORIA:
W czasie rządów Iwana III Moskwa była centrum zjednoczenia ziem ruskich i stolicą księstwa moskiewskiego. Na tych terenach wybudowana była siedziba książąt. Drewniana warownia (kreml) często padała ofiarą pożarów i w celu ochrony swoich posiadłości wielki książe przy końcu XV wieku nakazał usunięcie wszystkich zabudowań znajdujących się w pobliżu jego rezydencji.
W ten sposób powstał plac, który na początku był wykorzystywany tylko jako targowisko (i tak właśnie nazywał się - Торговая площадь. Wkrótce zmieniono nazwę na Троицкая площадь od nazwy znajdującej się na miejscu soboru Василия Блаженного cerkwi św. Trójcy ( Троицы).
Obecna nazwa КРАСНАЯ ПЛОЩАДЬ nie wywodzi się z czasów komunistycznych, przymiotnik красная w dawnych czasach oznaczał красивая, czyli piękna i nazwa ta obowiązuje od drugiej połowy XVI wieku.


W latach 30-ych XVI wieku na placu pojawiło się Лобное место, błędnie w niektórych źródłach przedstawiane jest jako miejsce kaźni, jednak odbywały się one tam bardzo rzadko, było to  przede wszystkim miejsce ogłaszania carskich dekretów i informacji o innych ważnych miejskich wydarzeniach.
Najważniejszymi obiekatami, które można zwiedzić na terenie Placu Czerwonego są:

MAUZOLEUM LENINA - obecna wersja z roku 1930 z granitu  zaprojektowana przez А. В. Щусева. Pierwsza wersja powstała już w 1924 roku, aby po śmierci wodza rewolucji jego zwłoki spoczęły w godnym miejscu. Po śmierci 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą ciało przetransportowano specjalnym Траурным поездом (można obejrzeć ten eksponat w muzeum


Pociąg, którym przewożono zwłoki W. I. Lenina z miejscowości Gorki do stolicy

Ciekawostką jest, że zaprojektowanie Mauzoleum zlecono architektowi Sczusiewowi w nocy 23 stycznia, kiedy ciało wodza przybyło do Moskwy, a już rankiem następnego dnia projekt był gotowy. Ciało miało spocząć w Mauzoleum do czasu pogrzebu 27 stycznia. Pierwsza wersja była drewniana, o rozmiarze 3 m wysokości i głębokości i formie sześcianu. Żona Lenina, Nadieżda Krupaska, a także jego siostra i brat, byli temu przeciwni, zresztą ostatnią wolą zmarłego wyrażoną w testamencie było spocząć na cmentarzu w Sankt Petersburgu obok bliskich.
Jak możemy wyczytać z poniższego artykułu, 2/3 ankietowanych Rosjan chce pochowania mumii Lenina.


Druga już wersja mauzoleum, także drewniana, postała wiosną 1924 roku w ciągu dwóch miesięcy. Osiągnięcie pewności, że zabalsamowane ciało może przetrwać długie lata umożliwło wzniesienie trzeciej, już ostatecznej, wersji z granitu.
W marcu 1953 do zwłok Lenina dołączyło ciało niedawno zmarłego Stalina, który jednak w czasie odwilży za rządów Chruszczowa w 1961 roku został pochowany w Alei Zasłużonych przy murze Kremla. 

Informacje o godzinach i warunkach zwiedzania Mauzoleum:


UWAGA: zwiedzanie bezpłatnie


Poniżej bardzo ciekawy artykuł o historii Mauzoleum i metodach utrzymania ciała w tak dobrym stanie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz