niedziela, 2 grudnia 2012

Moskiewski dzień świstaka, czyli to, co chciałabym zjeść w Moskwie i mam nadzieję, że tego skosztuję część 1 CZEBURIEKIW czasie pierwszej wizyty w Moskwie nie miałam zbyt dużo czasu, żeby spróbować lokalnych przysmaków. Mam nadzieję, że w przyszłym roku jeden dzień poświęcę na kulinarną wyprawę do najbardziej tradycyjnych i w miarę tanich miejsc, gdzie serowowane są dania, potrawy typowo rosyjskie.
Pierwszym daniem są ЧЕБУРЕКИ, czyli po polsku CZEBURIEKI (smażone, kruche pierogi).
Ojczyzną czeburieków jest Krym.
Przepis na czeburieki ze strony

http://kuking.net/1_3118.htmSkładniki:
4 szklanki mąki (po 250 ml)
1.3 szklanki wody (około 320 ml)
1 łyżka wódki (można i bez)
1 jajko
2 łyżki masła roślinnego (można używać dowolne masło, tłuszcz)
1/2  łyżeczki soli

Farsz:
70 dkg mięsa
35 dkg cebuli
1/2 szklanki wody
sól, pieprz, inne przyprawy do smaku

1/2 do 1 szklanki wody
1 szklanka kefiru


1. Najpierw przygotowujemy ciasto. Bierzemy 4 szklanki mąki, 1.3 szklanki wody, 1 łyżkę wódki (można i bez), 1 jajko, 2 łyżki masła roślinnego (można dodać dowolne masło, tłuszcz), 1/2 łyżeczki soli. Zagotować wodę z solą i masłem (masło powoduje, że gotowe czeburieki mają bąbelki powietrza). Stopniowo i powoli zagotować 1/2 szklanki mąki, rozetrzeć wszystkie powstałe grudki i pozostawić do ostygnięcia (zaparowanie części mąki powoduje, że ciasto jest miękkie i plastyczne). Dodać jajko i wódkę (lub bez wódki, ale z wódką lepsze), zamieszać (jajko powoduje powstawanie bąbelków i zwiększa wytrzymałość ciasta, ale zmniejsza jego plastyczność i elastyczność). Stopniowo dodawać pozostałą mąkę, wyrobić ciasto. Ciasto nie może lepić się do rąk, jeżeli tak jest dosypujemy mąki. Ciasto powinno odpoczywać prze maksymalnie 1 godzinę. W czasie odpoczywania jeden raz zamiesić.
W czasie odpoczywania ciasta przygotować farsz:
2. Wziąć 70 dkg mięsa (oczywiście baraniny, ale można użyć dowolnego mięsa, ale najważniejsze, żeby baraniego lub wieprzowego tłuszczu było nie mniej niż 1/3), 35 dkg cebuli, 1/2 szklanki wody, sól, pieprz, inne przyprawy do smaku. Mięso przekręcić przez maszynkę, można także cebulę, dodać sól, pieprz  i przejść do punktu 3. Cebulę drobno pokroić, rozbić tłuczkiem z cebulą, pieprzem i innymi przyprawami. Dodać do farszu. Dodać 1/2 do 1 szklanki wody, lub 1 szklankę kefiru, który oprócz smakowych właściwości doskonale wiąże surowy farsz (farsz nie rozpada się). Wszystko dobrze wymieszać.

Smażenie czeburieków:
Wałkujemy na kawałki o wielkości piłeczki do tenisa stołowego i o grubości 1 mm. Na jednej stronie placka  rozprowadzić farsz o troszkę większej grubości niż ciasto i dokładnie zlepić dwa brzegi usuwając jak najwięcej powietrza z wnętrza, gdyż w czasie smażenia przy dużej jego ilości placki bardzo "puchną".
Na patelnię wlać 2-3 cm masła roślinnego i po nagrzaniu się tłuszczu smażyć czeburieki z obydwu stron na średnim ogniu do uzyskania złoto-brązowego koloru, nie przykrywać patelni. Uważać, żeby farsz nie wypłynął.
Jeść gorące, na pewno wszystkie szybko znikną z talerzaю


Jutro najbardziej znane w Moskwie miejsca, gdzie można zjeść najlepsze i typowo rosyjskie czeburieki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz