środa, 30 stycznia 2013

Moskiewski dzień świstaka, czyli w tym labiryncie jest metoda, czyli jak poruszać się po moskiewskim metrze


Станция метро ПАРТИЗАНСКА 


Spotkanie z podziemnym światem Moskwy - moskiewskim metrem - to niezwykłe przeżycie. Na początku może wydawać się, że metro jest wrogie, niezrozumiałe, skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Dla wnikliwego obserwatora metro to uporządkowany świat podziemnych połączeń umożliwiających nam podróżowanie do najbardziej odległych zakątków gigantycznej stolicy Rosji. Metro to podstawowy i najbardziej niezawodny system komunikacji w Moskwie. 
Pierwszą linię metra oddano do użytku w 1935 roku. Połączyła stację Sokolniki ze stacją Park Kultury  z odgałęzieniem do stacji Smolenskaja.
Z różnymi ciekawostkami i konkretnymi informacjami dotyczącymi moskiewskiego metra możemy zapoznać się na jego oficjalnej stronie internetowej:

http://www.mosmetro.ru/

Długość wsystkich linii moskiewskiego metra wynosi 312,9 km.
Liczba wszystkich stacji: 188, po których przemieszcza się 10 000 pojazdów.
Park wagonowy sięga liczby ponad 5 000, z którego tworzy się ponad 500 zestawów.
Średnia prędkośc poruszania się po torach wynosi 41,62 km/h, najczęściej metro dociera do poszczególnych stacji co 90 sekund.
Codziennie metro obsługuje około 7 milionów pasażerów, w godzinach szczytu prawie 9 milionów.

Bilety do metra najlepiej kupić w kasach usytuowanych  na terenie poszczególnych stacji, najczęściej za wejściem, przed bezpośrednim przejściem przez bramki.
Korystałam z biletów 5 przejazdowych w cenie 135 rubli.
Od 1 lutego 2013 wprowadzona będzie zmiana dotycząca biletów na poszczególne środki lokomocji na terenie Moskwy.
Dany bilet będzie uprawniał do przejazdu dowolnym środkiem komunikacji miejskiej:Umożliwi to sprawniejsze i szybsze poruszanie się po mieście.

Przed korzystaniem z metra należy zaopatrzyć się w mapę.


Obecnie trwa konkurs na najlepszy schemat linii metra. Można wybrać jedną z trzech propozycji:


Na YANDEX.RU można opracować trasę przejazdu, można także wydrukować schemat metra. 


Wiele różnych propozycji schematów metra, z których można wybrać najbardziej nam odpowiadający:Nie trzeba wydawać rubli i kupować w kiosku lub sklepie. Każdy rubel się liczy, Moskwa jest przecież uznawana za jedno  najdroższych miast świata.


Przed wyruszeniem w podróż zaznaczmy stację początkową i końcową. 
Do ustawiania możliwych wariantów trasy można używać programu:z którego korzysta wielu użytkowników metra.Program podaje ile czasu trwa podróż, ile jest przesiadek, radzi nawet z którego wagonika wysiąść, żeby być jak najbliżej przejścia do następnej stacji.
UWAGA:
Jest kilka stacji metra o takiej samej nazwie, jedne należą do tradycyjnych linii metra, inne są częścią linii numer 5 КОЛЬЦЕВОЙ


Na przykład:
ПАРК КУЛЬТУРЫ  jedna ze stacji linii Сокольническая i jedna ze stacji linii 5 КОЛЬЦЕВОЙ
to samo w przypadku:
КИЕВСКАЯ
БЕЛОРУССКАЯ
ПРОСПЕКТ МИРА
КУРСКАЯ
ТАГАНСКАЯ
ПАВЕЛЕЦКАЯ

Trzeba dokładnie sprawdzić na której stacji mamy wysiąść i na którą przejść, czy jest to stacja linii tradycyjnej, czy kolcewoj.

Bardzo często w internecie można znaleźć różne obiekty w zależności od ich położenia w stosunku do stacji metra, na przykład; muzea, kina, restauracje, bary, bankomaty położone jak najbliżej danej stacji metra:
W artykule zamieszczonym w poniższym linku planuje się wybudowanie do 2020 roku 150 kilometrów nowych linii i 70 nowych stacji.


Lektura dla osob decydujących o rozwoju metra w Warszawie. Trzeba brać przykład.


Źródła, z których korzystałam przy tworzeniu dzisiejszego posta:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BD

oraz wcześniej już wymienione linki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz