sobota, 26 stycznia 2013

Moskiewski dzień świstaka, czyli 9288 kilometrów w 12 dni
Kolej transsyberyjska to nadłuższa linia kolejowa, jaką zbudowano na świecie. Koncepcja powstania linii kolejowej prowadzącej w głąb niedostępnych terenów Syberii i łączącej Moskwę  z Pekinem poprzez Sankt Petersburg  pojawiła się pod koniec 19 wieku. Inicjatorem budowy tego wielkiego przedsięwzięcia był minister finansów cara Aleksandra III 

Сергей Юльевич Витте

a także doświadczony budowniczy dróg i specjalista od kolei.
W celu urzeczywistnienia tego pomysłu w 1892 r. powołano Komitet Budowy Kolei Transsyberyjskiej na czele którego stanął młody 24 letni następca tronu Mikołaj II.
W budowie brało udział wielu Polaków, którzy często osiedlali się na terenach znajdujących się na trasie budowanej kolei.
W czasie budowy zginęło 10 000 budowniczych.
Budowa postępowała  z obydwu stron: od Władywostoka na północ w stonę Amuru i przez rzeki Syberii do Irkucka oraz z Czelabińska w kierunku Nowosybirska. Pierwszy odcinek otrzymał nazwę Kolej Amurska, drugi Kolej Zachodniosyberyjska.Odcinki wschodni i zachodni połączyły się w 1901 roku. Uniknięcia przeprawy wagonów przez Bajkał umożliwił 100 kilometrowy odcinek zwany Krugłobajkałka Кругобайкалка


W 1905 roku zakończono całą budowę.

Kolej transsyberyjska to wiele tras, którymi można podróżować wybierając wycieczki oferowane w czasie podróży.

http://www.transsib.ru/

Zainteresowani podróżą na tej trasie mogą znaleźć  informacje na stronie poniżej na temat oferowanych wycieczek, jak dla mnie ceny są są wysokie, ale można także skorzystać tylko z przejazdu i organizować zwiedzanie we własnym zakresie:

http://www.transsib.com.pl/


Podróż rozpoczynamy na Dworcu Leningradzkim w Moskwie, skąd pociąg wyrusza w długą 12 dniową podróż, a do pokonania ma 9288 km. 

W czasie podróży przedstawionej w filmie 


Транссибирская магистраль. Золотой глобус - 83http://www.youtube.com/watch?v=Cbpum-qZGBs

pasażerowie moga uczyć się języka rosyjskiego, a także śpiewać razem rosyjskie pieśni narodowe.
Sześciu kucharzy przygotowuje pyszne posiłki serwowane według czasu moskiewskiego.
Organizowane są wycieczki do miast znajdujących się na trasie pociągu. W 3 dni podróży wjeżdżam\y do Jekaterynburga Екатеринбург nazywanego bramą na Syberię. 

Jekaterynburg to granica między Europą i Azją, 4 pod względem liczby ludności miasto w Rosji.
Założony w 1723 roku przez Piotra Wielkiego, w 1918 roku był świadkiem rozstrzelania ostatniego cara Rosji  Mikołaja II wraz z rodziną.Można sfotografować się pod pomnikiem granicy między Europą i Azją.


W mieście pasażerów powitał zespół folklorystyczny.


Ciąg dalszy nastąpi ....

Źródła, z których korzystałam:

Moje syberyjskie podróże, Kazimierz Sowa

Film:


Транссибирская магистраль. Золотой глобус - 83

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz