poniedziałek, 20 maja 2013

Moskiewski dzień świstaka czyli w najsławniejszej rosyjskiej wytwórni filmowej i nie tylko 2 maja 2013


Siadając do pisania tego posta o trzecim dniu pobytu w Moskwie 2 maja 2013 zastanawiałam się, co wtedy robiłam. Trzeba albo zajrzeć do zeszytu gdzie notowałam skrupulatnie wszystkie odwiedzane miejsca, albo przejrzeć zdjęcia z tego dnia.
Pierwsze zdjęcia przedstawiają nazwy stacji metra, które odwiedziłam w drodze do miejsca zbiórki przy Domu Szeremietiewa.
Ze stacji Kropotkinskaja do stacji Czistyje Prudy, przejście na stację Turgieniewskaja i wysiadka na stacji Suharievskaja

Jeszcze w Polsce przeglądałam w internecie strony rosyjskich biur podróży zawierające propozycje wycieczek po Moskwie lub okolicy.

Najciekawszą ofertę, najbardziej różnorodną mają organizatorzy projektu 

ЛУЧШИЙ ГОРОД ЗЕМЛИ 
Z kilku lub kilkunastodniowym wyprzedzeniem na ich stronie internetowej można zapoznać się z planem wycieczek. 
Klikając na nazwę wycieczki wchodzimy do bardziej szczegółowego opisu:
Opis przebiegu wycieczki, wymienienie odwiedzanych miejsc i obiektów, przedstawienie przewodnika, czas trwania wycieczki, cena, zapis telefonicznie, miejsce zbiórki.

Planowałam wzięcie udziału w kilku wycieczkach organizowanych przez ten projekt, ale nie udało się. Jest okazja w przyszłym roku.

Poprzez stronę internetową:

МАГАЗИН ПУТЕШЕСТВИИ

można zapisać się na różne wycieczki organizowane w Moskwie i okolicy.

Przed wyjazdem do Moskwy zapisałam się na wycieczkę do Mosfilmu organizowaną przez to biuro.

Najpierw wybieramy dzień zwiedzania w kalendarzu klikając na odpowiedni dzień 

na przykład 21 maja możemy wziąć udział w wycieczce do Mosfilmu

klikamy na nazwę wycieczki i rozwijamy opis wycieczki 

klikając na наличие мест odkrywamy informację o liczbie dostępnych miejsc danej imprezy

21 maja jeszcze 7 osób może wziąć udział w tej wycieczceklikamy na КУПИТЬ

i pojawiają się różne możliwe formy zakupu uczestnictwa w wycieczce.

Przez internet zapłaciłam za tę wycieczkę i otrzymałam mailem potwierdzenie uczestnictwa z mapką miejsca zbiórki.

Byłam także w ich biurze w Moskwie i już na miejscu wykupiłam wycieczkę 10 cerkwi, w której uczestniczyłam 5 maja, w dzień prawosławnej Paschy.

Wycieczkę do Mosfilmu rozpoczęliśmy w autokarze, którego kierowca witał nas przy Domu Szeremietiewa. W oczekiwaniu na zebranie całej grupy uczestników przewodniczka opowiedziała nam historię tego budynku.
Dom Szeremietiewa nazywany jest странноприимным домом - przytułek.
Historia Instytutu Pogotowia rozpoczęła się ponad 200 lat temu, kiedy hrabia Н.П.Шереметьев zlecił uczniowi architekta Bażenowa (ten od Caricyno) wybudowanie budynku na wzór miejskiej siedziby magnackiej 18 wieku. Śmierć ukochanej żony Szeremietiewa Прасковьи spodowała zmianę planów, zamiast siedziby magnackiej powstał «Дворец милосердия» - Pałac Miłosierdzia 


upamiętniający jego ukochaną żonę Praskowię. 
Ciekawa i wzruszająca jest historia ich miłości. 

Прасковья (Параша) Ивановна Ковалёва-Жемчугова, графиня Шереметев urodziła się w rodzinie kowala. W wieku 7 lat była wzięta na wychowanie przez księżnę Dołgoruki i umieszczona w podmoskiewskiej posiadłości Szeremietiewów, w Kuskowo. Dziewczynka była bardzo uzdolniona muzycznie, wykazywała także duży talent aktorski. Przygotowywano ją do występów w wiejskim teatrze w Kuskowo, w którym zadebiutowała w 1779 roku. Już w następnym sezonie grała główne role. Zgodnie z tradycją według której aktorom z tego teatru nadawano przydomki drogocennych kamieni Praskowia otrzymała pseudonim Жемчугова - Perłowa. 
Praskowia była niezwykle utalentowana śpiewała dramatyczno-lirycznym sopranem, grała na klawesynie i harfie, znała włoski i francuski.
W 1797  roku właściciel zespołu aktorskiego Mikołaj Pietrowicz Szeremietiew uzyskał tytuł  обер-гофмаршала i car Paweł I zarządał jego przyjazdu do Petersburga. Szeremietiew zabrał większą grupę swoich aktorów, m. in. Praksowię. Powoli rodziło się między nimi uczucie. Jednak mezalians w tych czasach był niedopuszczalny i niewyobrażalny. Praksowia źle znosiła ostry klimat Petersburga i po przejściu zapalenia płuc straciła piękny głos i porzuciła scenę.
W 1798 roku cała rodzina Praksowii uzyskuje wolność, a w 1801 roku Szeremietiew i Praksowia potajemnie zawierają związek małżeński. W 1803 roku urodziła syna Dymitra, jednak poród okazał się zbyt trudny i po trzech tygodniach Praksowia umiera.

Pragnąc złożyć hołd sowjej ukochanej żonie Szeremietiew buduje w Moskwie Странноприимный дом, czyli przytułek, w którym później umieszczono pierwszy punkt pogotowia w Moskwie.
Obecnie mieści się tam Институт скорой помощи имени Н. В. Склифосовского.

Лучший Город Земли organizuje wycieczkę do tego obiektu.

W drodze do Mosfilmu przewodniczka opowiadała o mijanych obiektach, o ludziach związanych z poszczególnymi  miejscami:Pomnik Puszkina
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (ta od Pussy Riot)


Pomnik Piotra I na rzece Moskwie

Najsłynniejsza rosyjska wytwórnia filmowa powstała na początku XX wieku,  w 1920 roku z połączenia dwóch przedrewolucyjnych wytwórni filmowych.

Współczesny Mosfilm  mieści się w Moskwie przy ulicy Mosfilmowskaja 1, najbliższa stacja metra Park Pobiedy.

Karen Szachnazarow jest aktualnym (od 1998 roku)  dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Koncernu Filmowego Mosfilm. 


Zdjęcie z Wikipedii 


Ciekawostka:
Stojąc na czele wytwórni nadal kręci filmy, jego ostatnia produkcja "Biały tygrys" z 2012 roku  uznana za najlepszy film i nagrodzona Złotym Orłem najwyższą nagrodą rosyjskiej kinematografii.

Pełną relację z wręczenia nagród rosyjskiej kinematografii można obejrzeć na 

Złoty Orzeł 2012 


Poniżej trasa przejazdu metrem od stacji Kropotkinskaja do Park Pobiedy

Emblematem wytwórni jest rzeźba  "Robotnik i kołchoźnica" autorstwa Wiery Muchinej z 1937 roku. Zaprojektowana i wykonana dla radzieckiego pawilonu na Wystawę Światową w Paryżu w 1937 r. 

Pomnik ten znajduje się obecnie przy Prospekcie Mira, niedaleko pawilonu 69 i 70 Всероссийского  Выставочного центра, przy północnym  wejściu do tego kompleksu.  Widziałam i udokumentowałam, robi wrażenie, trzeba wysoko zadzierać głowę, żeby obejrzeć to cudo.

Wysokość tego pomnika 25 metrów, wysokość cokoła 33 metry, a ogólna waga 185 ton. Zwiedzanie Mosfilmu rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum starych samochodów i innych pojazdów, które wykorzystano w czasie kręcenia filmów w Mosfilmie. Kilka ciekawych zdjęć dla Panów, Panie wolały ekspozycję strojów z różnych epok.

UWAGA:
Wykorzystanie materiałów ze źródeł zewnętrznych:

Wszystkie materiały zamieszczone w tym poście pochodzące z innych źródeł, niż źródła autora, mają podane linki do stron źródłowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz