niedziela, 7 kwietnia 2013

Moskiewski dzień świstaka czyli przerwany lot czyli kobiety w życiu WysockiegoWysocki z trzecią żoną Mariną Vlady Мариной ВладиW swoim artykule 
http://irrkut.narod.ru/biografia/venchanie.htm
Людмила ГРАБЕНКО pisze o pięciu ważnych kobietach w życiu Wysockiego. 
Na początku podkreśla, że każda z nich czuła się przy nim wyjątkowo, dla wielu kobiet był mężczyzną niezwykłym, charyzmatycznym. Jak wspomina jego teatralna partnerka Алла Демидова w czasie gry z Wysockim czuła się jak kobieta słaba, delikatna i bezbronna.
W życiu Wysockiego było wiele kobiet, ale 3 z nich zostały jego żonami.

Pierwsza to 

Иза Жукова

Wysocki z pierwszą żoną 

Poznali się w 1956 roku w szkole  studiu МХАТ, gdzie oboje poznawali tajniki aktorskiego zawodu. Iza była w wyższej klasie, a Wysocki w niższej i ta hierarchia  odgrywała bardzo ważną rolę w studenckim życiu przyszłych gwiazd kina i sceny teatralnej. Ona miała 20 lat, a on 19.

Jak opowiada Iza:


Szybko zamieszkali razem. Chcieli uniknąć organizacji wesela przy legalizacji swojego związku, ale nalegali na to szczególnie rodzice Wołodii, zwłaszcza tato. Wesele było skromne, ale huczne i liczne osoby wzięły w nim udział, a z tym faktem wiąże się zabawna historia:

накануне регистрации Высоцкий пошел на мальчишник в кафе "Артистик". Поскольку его долго не было, Иза Константиновна отправилась выручать будущего мужа. Когда она пришла за ним в кафе, он ей сказал: "Изуль, я всех пригласил!" -- "Кого всех?" -- "А я не помню. Я всех пригласил".

Wesele odbyło się na oczywiście на Большом Каретном. Wzięli w nim udział rodzina, koleżanki i koledzy ze studia MCHAT oraz wszyscy zaproszeni na wieczorze kawalerskim.

Wtedy życie małżeńskie było łatwiejsze. Wysocki nie był jeszcze tak znany, nie naduzywał alkoholu, ani morfiny tak często i w takich ilościach jak w przyszłości.
Po zakończeniu nauki Izie zproponowano etat w kijowskim teatrze imieni Lesi Ukrainki, Wołodia jeszcze kontynuował edukację. Przez 2 lata żyli razem i oddzielnie. Codziennie pisali do siebie listy. Niestety, wszystkie zaginęły przy przeprowadzce na nowe mieszkanie, zachował się tylko jeden list Izy do Wołodii z lat 60. Była to piekna, młodzieńcza miłość nie obciążona jeszcze demonami z przyszłości. Śpiewanie piosenek przez Wołodię denerwowało ją, nie chciała ich słuchać, nie przypuszczała nawet jak wielką rolę odegrają w jego przyszłej karierze. Uważała, że powinien zajmować się tylko młodą żoną. Wołodia się nie obrażał, jak wspomina Iza:

"В нем было много юмора, много радости, невозможности обидеться. Он очень умел прощать... Причем по-настоящему. Прощать безоглядно".

W 1961 roku przyjęła etat w Rostowie nad Donem. Wysocki jeździł do żony na dachu wagonu, tak było ciekawiej. Kiedy był wolny, jeździł z jej teatrem na występy gościnne. 

Dzisiaj na tyle. Życie Wysockiego to scenariusz dla kilkunastu filmów fabularnych.

 W 2011 nakręcono film 

Высоцкий. Спасибо, что живой

"Wysocki, dziękujemy, że żyjesz" 


Plakat do filmu 


w reżyserii Петрa Бусловa. Autorski scenariusz napisał syn Wysockiego Nikita Wysocki.W postać Wysockiego wcielił się Сергей Безруков


Trailer do filmu

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wTbqwQbLmOA

Oficjalna strona internetowa filmu 
Kadr z filmu 
W filmie przedstawiono wydarzenia rozgrywające się rok przed śmiercią artysty.  W czasie występów w Azji Środkowej nagle Wysocki poczuł się źle, problemy z sercem. Jak się później okazało była to śmierć kliniczna. Według lekarzy śmierć kliniczną wywołało wprowadzenie do organizmu silnego środka, który spowodował zatrzymanie akcji serca.
O ostatnim roku w życiu artysty opowiadają naoczni świadkowie tych wydarzenie w dokumencie:


ВЛАДИМИР ВЫСОЦКИЙ - ПОСЛЕДНИЙ ГОД


Wykorzystanie materiałów ze źródeł zewnętrznych:

Wszystkie materiały zamieszczone w tym poście pochodzące z innych źródeł, niż źródła autora, mają podane linki do stron źródłowych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz