sobota, 20 kwietnia 2013

Moskiewski dzień świstaka, czyli Iwan Wasiliewicz zmienia zawód, czyli rosyjska komedia wszechczasów


Plakat do filmu 

Przerywamy historie kobiet w życiu Władimira Wysockiego.

Dzisiaj przypadkowo natknęłam się na dokument o powstaniu filmu:


«Иван Васильевич меняет профессию»


Film w reżyserii Леонида Гайдая miał premierę 17 września 1973 roku.

Oficjalna strona internetowa reżysera 

Gajdaj kręcąc tę komedię był już znanym i cenionym reżyserem. Wcześniej nakręcił między innymi: 

Już od dawna Leonid chciał zekranizować jakąś pozycję Bułhakova. Najpierw zamierzał przenieść na ekran sztukę "Bieg", niestety, wcześniej zrobił to inny reżyser. W latach 70-ych powrócił do tego pomysłu. Historia przedstawiona w sztuce "Iwan Wasiliewcz" toczy się w dwóch planach czasowych, we współczesnej Moskwie wieku XX i w czasach cara Iwana Groźnego. Kilku mieszkańców współczesnej Moskwy dzięki wehikułowi czasu przenosi się do epoki Iwana Groźnego.
Ekranizację sztuki poprzedziły długie uzgodnienia z odpowiednimi instytucjami, które najpierw zaakceptowały scenariusz po wprowadzeniu wymaganych zmian, a później dopuściły film na rosyjskie ekrany.
Przy doborze aktorów Gajdaj chciał pracować z aktorami, którzy grali w jego wcześniejszych produkcjach, niestety, nie zawsze było to możliwe.
Główna podwójna rola cara Iwana Groźnego i zarządcy domu Buszni była  pisana z myślą o aktorze, który występował wcześniej w wielu filmach Gajadaja Юрий Никулин. Niestety występy w cyrku uniemożliwiły mu udział w tym projekcie.

Car słuchający piosenki Wysockiego   


Cytaty z tego flmu weszły do potocznego języka, podobnie jak cytaty z wielu filmów Barei. Gajdaj to taki rosyjski Bareja, a tak wcześniej pisałam o Riazanowie. Jednak po obejrzeniu tego filmu jest mu bliżej do Barei niż Riazanowi.

Przed ostateczną akceptacją gotowego już filmu reżyser musiał z niego usunąć niektóre kontrowersyjne repliki aktorów, na przykład 
w epizodzie przyjmowania zagranicznych posłów car według wersji pierwotnej krzyczy "Pokój i przyjaźń" co zostało zamienione na "Hitler kaput".
w scenie bankietu car-zarządca domu pyta: Na czyj koszt ten bankiet? Kto płaci za sałatkę? odpowiedź pierwotna: Naród, wasza wysokość, wersja poprawiona: W każdym razie nie my.

Historia pasjonująca i śmieszna, odnosząca się do realiów Moskwy lat 70-ych i epoki cara Iwana Groźnego, niewiele straciła na swojej aktualności.

Na filmweb.pl film oceniony jest jako bardzo dobry.

Można tam przeczytać krótką recenzję tego filmu i przedstawieni są aktorzy grający w tej komedii.


Najlepiej obejrzeć go w oryginalnej wersji językowej, złapiemy wtedy wszystkie smaczki i niuanse.


Co to za ustroistwo?

Łyczek dla kurażu 

To ta szatańska maszyna mnie przywiodła do Moskwy lat 70-ychUWAGA:
Wykorzystanie materiałów ze źródeł zewnętrznych:

Wszystkie materiały zamieszczone w tym poście pochodzące z innych źródeł, niż źródła autora, mają podane linki do stron źródłowych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz