sobota, 23 marca 2013

Moskiewski dzień świstaka, czyli przerwany lot ...


Grób Włodzimierza Wysockiego na cmentarzu Wagankowskim Ваганьковское кладбище

Dawno obiecany post o najwybitniejszym rosyjskim pieśniarzu, bardzie, aktorze, reżyserze -  Władimirze Wysockim.
Prawie wszyscy słyszeliśmy o Wysockim. Ale co naprawdę o nim wiemy? Czy wiemy gdzie się urodził, jaką rolę odegrała w jego życiu Marina Vlady, dlaczego często mówiąc o Teatrze na Tagance wspominamy Wysockiego.
Życie i twórczość Wysockiego to wielka legenda.


DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ


Włodzimierz Wysocki Владимир Семёнович Высоцкий urodził się w Moskwie 25 stycznia 1938 roku. Jego ojciec był żołnierzem, matka pracowała jako tłumacz z języka niemieckiego, przeżyła swojego syna o 23 lata. 

Przodkowie Władimira byli związani z moim rodzinnym miastem Lublinem, jego dziadek uczył się  Szkoły Komercyjnej Zgromadzenia Kupców m. Lublina, którą ukończył w 1911 roku. Obecna nazwa tej szkoła brzmi Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie.
Ród Wysockiego pochodzi z Białorusi, w jego żyłach płynie żydowska krew, czego nigdy się pieśniarz nie wypierał.
Jego wczesne dzieciństwo przypadło na czas wojny. Spędził je najpierw w mieszkaniu komunalnym potocznie w Rosji zwanym komunałka - коммуналка w Moskwie , a w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej rodzina ewakuowała się do miasta  Бузулук na Uralu. Już w 1943 roku wrócili do Moskwy i zamieszkali przy 1-я Мещанская улица  дом № 126. Od 1947 do 49 przebywał z ojcem i macochą za granicą , w niemieckim miasteczku Eberswalde. Po powrocie z Niemiec zamieszkali w Moskwie przy ulicy  Большой Каретный переулок дом № 15, którą uwiecznił w jednej ze swoich piosenek:

Где твои 17 лет  akordy na gitarę
Zdjęcie z teledysku do piosenki 


Ciąg dalszy nastąpi ...


W następnym odcinku o kobietach w życiu Wysockiego, a szczególnie o jednej, która pozostała z nim do końca o Marinie Vlady. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz